Bahar Şenlikleri

DAÜ 21. Bahar Festivali İptali Konusunda Basın Açıklaması

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding’e bağlı, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağında, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen trafo patlaması sonucu yüzlerce işçi hayatını kaybetmiş, yüzlercesi ise yaralanmış ve birçok ailenin ocağı sönmüştür. Bu elim olay, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) tüm mensuplarını da derinden üzmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde söz konusu olaydan dolayı yas tutulurken, 21 – 24 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirileceği duyurulan Üniversitemiz 21. Bahar Festivali’nin yapılmasının uygun olmayacağı görüşündeyiz.

Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu ve Kulüp Temsilcilerinin de konuyla ilgili görüşlerine başvurulmuş ve öğrencilerimiz de Soma maden faciasından dolayı Bahar Festivalimizin iptal edilmesinin daha uygun olacağı yönünde görüş belirtmişlerdir.

Bu bağlamda, DAÜ 21. Bahar Festivali’nin iptal edildiğini tüm kamuoyu ile paylaşır, böyle faciaların bir daha yaşanmamasını temenni eder, vefat eden maden işçilerine bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı olanlara ise acil şifalar dileriz.

DAÜ Rektörlüğü

Her yıl geleneksel olarak Mayıs ayı içinde düzenlenen Bahar Festivali DAU’de okuyan öğrencilerin de katılımıyla kampüste coşkulu bir ortam yaratmaktadır. Sosyal ve Kültürel İşler Rektör yardımcılığı, Öğrenci Kulüpleri, Öğrenci Konseyi, Öğrenci Aktivite Merkezi ve Üniversitemizin tüm birimlerinin çalışmaları sonucu birlikte düzenlediği Bahar Festivali dönem sona ermeden ve final sınavları başlamadan önce üniversiteye bir canlılık, bir heyecan, bir renk getirmektedir.

Öğrenci Kulupleri yıl boyunca hazırlıklarını sürdürdükleri çalışmalarını paylaşma fırsatı bulmaktadır. Sahne sanatlarının değişik türlerinin sergilendiği sahneler öğrencilerin ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin akın ettiği yerler arasındadır. Ayrıca öğrencilerin açtıkları standlarda farklı ürünler satıldığından cazibe merkezi olmaktadırlar.

Bahar Festivali boyunca ayrıca dışarıdan müzik grupları, sanatçılar, akademsiyenler, gazeteciler davet edilerek öğencilere farklı kültürel ve sosyal etkinlikleri takip edebilme fırsatı yaratılmaktadır. Festivalin zengin içeriği öğrencilerimize unutamayacakları bir anı olmakla kalmayıp, farklı kişileri tanıma olanağı da sunmakta ve dönemim tüm yorgunluğunu da atmalarına vesile olmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres:
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü
Gazimağusa, KKTC
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 1612
Faks: +90 392 630 1249
E-posta: activity@emu.edu.tr
Web: http://fest.emu.edu.tr/tr/

 
SADECE site ile ilgili teknik sorunları bildirmek için kullanınız. En fazla 50 kelime.