Deutsch Pусский العربية فارسی English

Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışması

Başlangıç:
Bitiş:
Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışması

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun organize ettiği ve çeşitli devlet kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile iş dünyasının desteklediği Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvurular devam ediyor. Proje ortakları arasında KKTC’den Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Güzelyurt Belediyesi ve Beyarmudu Belediyesi de bulunuyor. DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam’ın Festival Danışma Kurulu Üyeliği’ni de yaptığı Festival ve Yarışma’da dereceye giren filmlerin DAÜ’de de gösterimleri yapılacak.

Başvurular devam ediyor

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir konu ile ilgili yaptığı açıklamada başvuruların devam ettiğini ve son başvuru tarihinin 18 Ağustos 2017 olduğunu belirtti. Demir ayrıca Türkiye ile diğer Türk devletlerini kapsayan yarışmada 9 Eylül'de sonuçların açıklanmasının ardından 23 Eylül'de İstanbul'da ödül töreni düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Gösterimler DAÜ İletişim Fakültesi’nde

12 Ağustos’a kadar alınacak olan başvurular ön seçici kurulun ilk değerlendirmesinde yapılan elemelerin ardından sonuçlar 9 Eylül 2017’de açıklanacak. Ödül töreninin ardından bir çok merkezde yapılacak olan gösterimlerin KKTC ayağı 6-7 Ekim tarihlerinde Doğu Akdeniz Üniversitesi, Güzelyurt Belediyesi ve Beyarmudu Belediyesi’nde olacak. DAÜ İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü’nde ayrıca öğrenci yapıtları gösterimleri, festival atölyeleri ve söyleşileri de etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek.

Diğer gösterim tarihleri ve yerleri ise şöyle: 13-14 Ekim Bakü Devlet Üniversitesi, 19-20 Ekim Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde, 26-27 Ekim Kazakistan Al Farabi Üniversitesi’nde, 30-31 Ekim Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde ve son olarak 6-7 Kasım tarihlerinde Saraybosna Üniversitesi’nde gösterimler yapılacak.

Sinema öğrencileri için büyük fırsat

DAÜ İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahire Efe Özad yaptığı açıklamada, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin bu yıl DAÜ’de de gösterimlerinin olmasının öğrenciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerek tüm öğrenci ve öğretim üyelerini festivale davet etti. Festival kapsamında yapılacak olan öğrenci gösterimleri, atölye çalışmaları ve söyleşilerin öğrencilerin kendilerini mesleki anlamda keşfedebilmeleri için çok faydalı etkinlikler olacağına değinen Doç. Dr. Özad, Sinema ve Televizyon Bölümü olarak bu tür etkinliklerin dönem boyunca devam edeceğinin müjdesini de verdi.

Yorumlar