DAÜ Giriş ve Burs Sınavı 2016

2016 DAÜ Giriş ve Burs Sınavı sorularını ve sınav sonucunuzu aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı 2016 Birincileri

Soykan Uzun

Soykan Uzun

Gazimağusa Türk Maarif Koleji
Matematik – Fen Bilimleri (MF) Puan Türü Birincisi
Türkçe – Matematik (TM) Puan Türü Birincisi
Türkçe – Sosyal Bilimler (TS) Puan Türü Birincisi
Kazandığı Program: Marmara Üniversitesi - Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ortak Tıp Programı

Atacan Deniz Öncü

Atacan Deniz Öncü

Gazimağusa Türk Maarif Koleji
İngilizce Dil (İD) Puan Türü Birincisi
Kazandığı Program: Bilgisayar Mühendisliği

Oğuzhan Kanat

Oğuzhan Kanat

Adana Ticaret Odası Anadolu Lisesi
Görsel Yetenek – 1 (GY-1) Puan Türü Birincisi

Mustafa Güççük

Mustafa Güççük

Namık Kemal Lisesi
Görsel Yetenek – 2 (GY-2) Puan Türü Birincisi
Kazandığı Program : Hemşirelik

Naziyet Bafkanlı

Naziyet Bafkanlı

Namık Kemal Lisesi
Müzik Yetenek (MY) Puan Türü Birincisi
Kazandığı Program: Müzik Öğretmenliği

Veli Yürükoğulları

Veli Yürükoğulları

Değirmenlik Lisesi
Spor Yetenek (SY) Puan Türü Birincisi
Kazandığı Program: Spor Bilimleri

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı, Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından organize edilen, adayların lisans ve önlisans programlarına yerleştirilmelerini, ayrıca lise / meslek lisesi mezunu veya mezun adaylarının 2 yıllık önlisans programlarına sınavsız girişlerini kapsamaktadır. DAÜ Giriş ve Burs Sınavı'na, KKTC uyruklu (çift uyruklular dahil) lise veya dengi bir okul mezunu veya mezun adayı öğrenciler ve lise öğrenimini kesintisiz olarak (4 yıl) KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayarak mezun olan veya olacak olan TC vatandaşı öğrenciler başvurabilir. Daha detaylı bilgi için sınav kılavuzunu inceleyiniz.

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı 7 Haziran 2016’da

Doğu Akdeniz Üniversitesi Giriş ve Burs Sınavı – 2016, KKTC vatandaşı lise mezunu veya mezun adayı öğrenciler ile lise öğrenimini kesintisiz olarak (4 yıl) KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayarak mezun olan veya olacak olan TC vatandaşı öğrencilere yönelik olarak 07 Haziran 2016 Salı günü, 09:30 – 12:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı – 2016 Gazimağusa’da ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Sınava başvuru tarihleri 02 Mayıs – 06 Haziran 2016 olup, başvuruların Gazimağusa’da DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne ve 23 Mayıs 2016 tarihinden itibaren de Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yapılması gerekmektedir.

Sınava giriş harcı 50 Türk Lirası olup, sınav harcının Kooperatif Merkez Bankası’nın herhangi bir şubesinden DAÜ’nün 100640 numaralı hesabına veya Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne başvuru esnasında yatırılması gerekmektedir.

Sınava başvuracak olan KKTC vatandaşı aday öğrencilerden istenen belgeler; KKTC kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf; TC vatandaşı öğrenciler için istenen belgeler ise, lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda okuyor olduğuna veya mezun olduğuna dair belge, TC nüfus cüzdanı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf.

Sınava girecek olan öğrencilerin sınav günü saat 09:00’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin olması gerekmektedir.

Sınavda Uygulanacak Testler ve Puan Türleri

DAÜ giriş sınavı Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilimler testlerinin yanı sıra dil bölümleri için İngilizce Dil Testi ve görsel yetenek isteyen bölümler için ise Görsel Yetenek Testi’nden oluşacaktır.

Sınava katılacak olan tüm adayların dört temel testi cevaplandırmaları gerekmektedir, tüm adayların Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM) ve Türkçe – Sosyal (TS) puanlarının hesaplanacaktır. Ayrıca, adayların ilgili testleri cevaplandırmaları halinde İngilizce Dil (İD), Görsel Yetenek (GY), Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) da hesaplanacak.

Yetenek Sınavları 02 – 06 Haziran 2016 tarihlerinde yapılacak

Müzik Öğretmenliği ve Spor Bilimleri programlarını tercih edecek olan adayların 07 Haziran 2016’da yapılacak olan Giriş ve Burs Sınavı öncesinde 02 – 06 Haziran 2016 tarihlerinde yapılacak olan yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir, yetenek sınavı için adayların ilgili bölümlere başvurarak randevu almaları gerekmektedir.