Deutsch Pусский العربية فارسی English

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı 2017

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı, Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından organize edilen, adayların lisans ve önlisans programlarına yerleştirilmelerini, ayrıca lise / meslek lisesi mezunu veya mezun adaylarının 2 yıllık önlisans programlarına sınavsız girişlerini kapsamaktadır. DAÜ Giriş ve Burs Sınavı'na, KKTC uyruklu (çift uyruklular dahil) lise veya dengi bir okul mezunu veya mezun adayı öğrenciler ve lise öğrenimini kesintisiz olarak (4 yıl) KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayarak mezun olan veya olacak olan TC vatandaşı öğrenciler başvurabilir. Daha detaylı bilgi için sınav kılavuzunu inceleyiniz.

DAÜ Giriş ve Burs Sınavı 5 Haziran’da Yapılıyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) KKTC’li öğrenciler ile KKTC Lise ve Dengi Okullarında Eğitim görmekte olan TC’li öğrencilere yönelik DAÜ – Giriş ve Burs Sınavı 2017, 05 Haziran 2017 Pazartesi günü, 10:00 – 12:30 saatleri arasında Gazimağusa’da DAÜ Kampüsü’nde ve Lefkoşa’da Türk Maarif Koleji’nde gerçekleştirilecek.

Sınava başvuru, 02 Mayıs – 02 Haziran 2017 tarihleri arasında Gazimağusa’da DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne ve 22 Mayıs 2016 tarihinden itibaren de Lefkoşa’da Atatürk Öğretmen Akademisi’ndeki DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yapılabilecek. Sınava başvurular ayrıca DAÜ – Giriş ve Burs Sınavı Kılavuzu’nda belirtilen program çerçevesinde KKTC liselerine yapılacak olan ziyaretler esnasında da yapılabilecek.

50 Türk Lirası olarak belirlenen Sınav harcı, Kooperatif Merkez Bankası’nın herhangi bir şubesinden DAÜ’nün 100640 numaralı hesabına veya Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne başvuru esnasında yatırılabilecek. Ayrıca okul ziyaretlerinde başvuru sırasında da sınav giriş harcı ödenebilecek.

Sınava başvuracak olan öğrenciler, kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile, başvurularını yapabilecek. Sınava girecek olan öğrencilerin sınav günü saat 09:30’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin bulunması gerekmektedir.

Sınavda Uygulanacak Testler ve Puan Türleri

DAÜ – Giriş ve Burs Sınavı 2017’de; Matematik – 1, Matematik – 2, Fen Bilimleri, Türkçe, Edebiyat ve Sosyal Bilimler Testleri’nin yanı sıra İngilizce Dil Puanı gerektiren programlar için İngilizce Dil Testi ve Görsel Yetenek Puanı gerektiren Programlar için ise Görsel Yetenek Testi’nden oluşacağı vurgulandı.

Sınava katılacak olan tüm adaylar için, Sınav Kılavuzu’nda belirtildiği şekilde, Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM) ve Türkçe – Sosyal (TS) puanları hesaplanacaktır. Ayrıca, adayların ilgili testleri cevaplandırmaları halinde İngilizce Dil (İD) ve Görsel Yetenek (GY) puanları ile ilgili Yetenek Sınavı’na katılmaları halinde Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) da hesaplanacak.

Müzik ve Spor Yetenek Sınavları 29 Mayıs – 02 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak

Müzik Öğretmenliği ile Spor Bilimleri programılarını tercih edecek olan adayların, 5 Haziran 2017’de yapılacak olan DAÜ – Giriş ve Burs Sınavı 2017 öncesinde, 29 Mayıs – 02 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacak olan yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir. Başvuru Formu’nda, Müzik Yetenek Sınavı’na ve/veya Spor Yetenek Sınavı’na katılmak istediklerini belirten adaylara, ilgili bölümler tarafından yetenek sınavı için randevu verilecektir.

DAÜ – Giriş ve Burs Sınavı 2017 ile ilgili detaylı bilgiler, Sınav Kılavuzu’nda bulunmaktadır.